چگونگی ایمن سازی رابطه جنسی

انواع متفاوت راه‌های جلوگیری از بارداری را توسط متون جامع ما بیاموزید

به منظور دستیابی هر چه بیشتر به انواع راه‌های جلوگیری از بارداری راهنمای ارائه شده در زیر را مطالعه کنید و بهترین و مناسب‌ترین راه برای خود و شریک زندگیتان را کشف کنید.

کاندوم‌ها

در هنگام برقراری رابطه جنسی بایستی از کاندوم‌های زنانه و یا مردانه استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نظیر HIV و ایدز و همچنین بیماری‌های مشابه دیگری جلوگیری به عمل آورید.

کاندوم‌های مردانه به راحتی و در سایز‌ها و اشکال متفاوت و متنوعی قابل دسترس همگان می‌باشد و اغلب به صورت رایگان توسط کلینیک‌های تنظیم خانواده و بسیاری از کلینیک‌های سلامت جنسی عرضه می‌شوند و همچنین می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب سایت‌های مربوطه خریداری کنید.

کاندوم‌های زنانه به صورت گسترده در دسترس نمی‌باشند و شما تنها می‌توانید آن را از برخی از داروخانه‌ها، مارکت‌ها و یا وب سایت‌های اینترنتی مربوطه تهیه کنید.

قرص‌های ضدبارداری

استفاده از قرص‌های ضدبارداری ممکن است دوره عادت ماهانه شما را کوتاه‌تر، سبک‌تر و همراه با درد کمتری بسازد که حتما باید روزی یک بار و یا در دوره ۲۱ الی ۲۸ روزه مورد مصرف قرار بگیرد، استفاده از این نوع قرص‌ها می‌تواند در سندرم پیش از قاعدگی، تنش‌ها و رفع آکنه کمک بسزایی داشته باشند و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر فیبروئید (تومورهای غیر سرطانی رحم)، کیست تخمدان و همچنین سرطان پستان را نیز کاهش می‌دهد.

با این حال ممکن است برخی از زنان از عوارضی نظیر حالت تهوع، حساسیت سینه‌ها، لکه‌بینی‌های مکرر، سردرد، نوسانات رفتاری، افسردگی، اضطراب و حتی بی‌خوابی رنج ببرند و همچنین ممکن است فشار خون را نیز افزایش دهد.

از بیماری‌های آمیزشی نظیر HIV و ایدز جلوگیری نمی‌کند و همجنین ایمنی بدن را در برابر بیماری کاهش می‌دهند و اثر آنتی‌بیوتیک‌ها را نیز از بین می‌برند. معمولا توصیه می‌شود در طول دوران شیردهی راه‌های دیگر جلوگیری از بارداری را به کار بگیرید زیرا ممکن است عوارض جانبی غیر معمول و چدی را به همراه داشته باشد و اگر در هنگام شیردهی از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید بهتر است تحت نظر دکتر و با توجه به تجویز او باشد.

این قرص‌ها از طریق کلینیک‌های تنظیم خانواده به صورت رایگان در دسترس است و یا می‌توانید از طریق داروخانه‌ها نیز خریداری و تهیه کنید.

کاشت کپسول ضد بارداری

یکی از بهترین فواید این روش استفاده آن در دوران شیردهی می‌باشد و همچنین به مدت ۳ سال قابل استفاده است و به محض از بین رفتن اثر آن در بدن سطح باروری به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

استفاده از این کپسول‌ها ممکن است در دوران قاعدگی تغییراتی را در بدن ایجاد کند به عنوان مثال ممکن است خونریزی‌های نامنظم و عوارض جانبی دیگری نظیر سردرد، جوش (آکنه)، حساسیت سینه‌ها، افزایش وزن، درد و نفخ شکم را به همراه داشته باشد و یا اینکه خیلی به ندرت در محل کاشت کپسول ممکن است عفونت ایجاد شود.

کاشت کپسول به صورت مداوم می‌تواند دشوار باشد و برخی از زنان در نتیجه استفاده از آن دچار افسردگی و نوسانات عاطفی می‌شوند و همچنین در مقابل بیماری‌های آمیزشی نظیر HIV و ایدز نیز مصون نمی‌باشند.

کاشت کپسول تنها در کلینیک‌های تنظیم خانواده توسط پزشک متخصص امکان‌پذیر می‌باشد.

آمپول ضد بارداری

از این نوع آمپول‌ها می‌توان در دوران شیردهی استفاده کرد و همچنین خطر ابتلا به بیماری التهاب لگن و سرطان رحم را کاهش می‌دهد و تاثیر آن به مدت ۸ الی ۱۲ هفته در بدن باقی می‌ماند.

آمپول‌های ضدبارداری ممکن است حتی موجب  کاهش دردهای شدید در دوران قاعدگی شوند و در برخی از زنان در از بین رفتن سندرم قبل از قاعدگی کمک بسزایی دارد.

با این حال می‌تواند عوارضی نظیر خونریزی‌های نامنظم به مدت چند ماه و یا حتی در طول مدت زمان تزریق را به همراه داشته باشد، افرادی که از این نوع آمپول‌ها استفاده می‌کنند ممکن است عوارضی نظیر سردرد، جوش (آکنه)، حساسیت سینه‌ها، افزایش وزن، نوسانات عاطفی (افسردگی)، درد و نفخ شکم را در طول دوره تزریق تجربه کنند.

گاهی اوقات ممکن است باروری مجدد حتی بیشتر از یک سال بعد از آخرین تزریق به طول بینجامد و همچنین این روش در مقابل بیماری‌های مقاربتی نظیر HIV و ایدز ایمن نمی‌باشد. تزریق این آمپل تنها توسط کلینیک‌های تنظیم خانواده و یا دکتر زنان و زایمان امکان پذیر می‌باشد.

دیافراگم، کلاهک‌ها و اسفنج‌های ضد بارداری

دیافراگم، کلاهک‌ها و اسفنج‌های ضدبارداری تنها قبل از برقراری رابطه جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قبل از نزدیکی وارد واژن می‌شود و مقابل دهانه رحم قرار می‌گیرند.

دیافراگم‌ها و کلاهک‌ها ممکن است تاحدودی در مقابل بیماری‌های آمیزشی ایمن باشند اگرچه در اسفنج‌ها این ایمنی به هیچ عنوان وجود ندارد.

برخی از زنان در نتیجه استفاده از آن‌ها دچار مشکل سیستیت می‌شوند. نصب و جایگزینی آن‌ها توسط پزشک و یا پرستار مربوطه در کلینیک‌های تنظیم خانواده صورت می‌پذیرد و همچنین می‌توانید آن‌ها را از داروخانه نیز تهیه کنید.

جلوگیری فوری یا اورژانسی

این روش تنها در موارد اورژانسی و فوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از روش‌های جلوگیری دائمی تقی نمی‌شود. استفاده از این نوع قرص ممکن است منجر به بیماری شود، در حقیقت اگر در دو ساعت مصرف قرص دچار بیماری شوید تاثیر آن کاهش پیدا می‌کند.

این نوع قرص‌ها از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نظیر HIV و ایدز جلوگیری نمی‌کنند و باید در مدت زمان محدودی پس از رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرند. قرص‌های اورژانسی همچنین ممکن است منجر به اختلال در دوره عادت ماهانه شما نیز بشوند.

از طریق کلینیک‌های تنظیم خانواده و کلینیک‌های سلامت جنسی به صورت رایگان قابل تهیه و در دسترس می‌باشند. در برخی از کشورها در صورت داشتن سن بالای ۱۶ سال می‌توانید آن را از طریق داروخانه‌ها تهیه کنید، در دسترس بودن و سن مجاز استفاده از این دارو از کشوری به کشور دیگر متغیر می‌باشد.

دستگاه داخل رحمی یا IUS

این روش طولانی اثر بوده و تاثیر آن به مدت ۵ سال در بدن باقی می‌ماند، در صورت استفاده از این نوع دستگاه‌ها ممکن است دوران قاعدگی شما سبکتر و کوتاه‌تر و همچنین با درد کمتری همراه باشد.

در صورت برداشتن آن از داخل رحم بلافاصله رحم به حالت باروری بازگشته و مادران شیرده به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. بسیاری از خانم‌هایی که از این دستگاه استفاده می‌کنند ممکن است در ۶ ماه اول خونریزی‌های خفیف و نامنظمی را مشاهده کنند و همچنین عوارضی نظیر سردرد، جوش و دردهایی در ناحیه سینه را نیز به همراه دارد.

در برخی از زنان احتمال بروز کیست‌های رحمی نیز وجود دارد، این عوارض خطرناک نیستند اما گاهی ممکن است درد به همراه داشته باشند و معمولا بدون نیاز درمان بهبود می‌یابند.

یکی دیگر از عوارض آن خارج شدن از داخل رحم و یا جابه‌جا شدن آن می‌باشد که ممکن است به رحم آسیب برساند. حتی در بعضی موارد ممکن است به عمل جراحی برای خارچ کردن دستگاه از داخل رحم نیاز باشد. در مقابل ابتلا به بیماری‌های آمیزشی نظیر HIV و ایدز ایمن نبوده و همچنین به ندرت امکان ابتلا به عفونت‌های رحمی به محض گذاشته شدن آن نیز وجود دارد.

این دستگاه را می‌توان از کلینیک‌های تنظیم خانواده، کلینیک‌های سلامت جنسی تهیه کرد که توسط دکتر و یا پرستار مربوطه داخل رحم قرار داده می‌شود.

بستن لوله‌ها در مردان و زنان

بستن لوله‌ها روشی قطعی و دائمی در پیشگیری از بارداری می‌باشد، در این روش لوله‌های مرد که اسپرم‌ها در آن تولید می‌شوند و لوله های زن که تخمک در آن قرار دارد از طریق عمل جراحی بریده و قطع می‌شوند.

عقیم‌سازی مرد که در آن احتمال بروز خطا بسیار کمتر است، سریعتر و ساده تر از عقیم‌سازی زن می‌باشد. در عقیم‌سازی مردان معمولا از داروهای بی حسی موضعی استفاده می‌شود در حالیکه که در عقیم‌سازی خانم‌ها به بیهوشی کامل نیاز می‌باشد. بستن لوله‌های مرد و زن هر دو دائمی بوده و بازگشت به حالت اولیه یعنی حالت باروری امکان پذیر نمی‌باشد.

معمولا خارج شدن اسپرم‌های باقیمانده در داخل لوله‌های بسته شده مرد به مدت ۲ ماه به طول می‌انجامد و بنابراین بهتر است قبل از برقراری رابطه جنسی با انجام تست از خارج شدن کامل اسپرم‌ها اطمینان حاصل کرده و یا اینکه از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری تا خارج شدن کامل آنها استفاده کنید.

با این وجود گاهی ممکن است لوله‌ها دوباره به هم متصل شوند و دوباره به حالت باروری خود باز گردند و همچنین در مقابل بیماری‌های آمیزشی نظیر HIV و ایدز ایمن نمی‌باشند.

بستن لوله ها از طریق جراحی و تنها توسط پزشک متخصص امکان پذیر می‌باشد و همچنین از طریق کلینیک‌های تنظیم خانواده و کلینیک‌های بهداشت جنسی اطلاعات بیشتری را در این زمینه به دست خواهید آورد.

منبع: DUREX

مترجم: SHADI SHIRAZI

چند پوزیشن راحت برای مبتدی‌ها

چند پوزیشن راحت برای مبتدی‌ها

پوزیشن‌های مختلف در رابطه جنسی اثرات متفاوتی را نیز به همراه دارند. مادامی که شما همیشه و به صورت مکرر یک پوزیشن خاصی را در رابطه جنسی خود دارید خیلی بیشتر به کشف روش‌های تازه و جدید که احتمالا تجربه خوبی را به شما انتقال می‌دهد، تمایل دارید.…
رابطه جنسی دهانی بی‌نظیر و همیشگی

رابطه جنسی دهانی بی‌نظیر و همیشگی

در بین زنان رابطه جنسی دهانی در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد و همچنین به دنبال عالی‌ترین و بی‌نظیرترین نوع این رابطه می‌باشند. از این رو بالابردن مهارت‌هایتان در رابطه با این موضوع به یک رابطه جنسی بی‌نظیر و شاد برای همسرتان منجر خواهد شد…
حقایقی درباره کاندوم‌ها

حقایقی درباره کاندوم‌ها

کاندوم‌ها و کاندوم‌های زنانه نمونه‌ای از راه‌های جلوگیری از بارداری می‌باشند که همچنین از بیماری‌های مقاربتی نیز جلوگیری می‌کنند. کاندوم‌ها در انواع، سایزها و طعم‌های مختلف موجود می‌باشند و همچنین بعضی از کاندوم‌ها نیز در به تاخیر انداختن ارگاسم …
آموزش هر چه بهتر کردن رابطه جنسی دهانی برای زوجین

آموزش هر چه بهتر کردن رابطه جنسی دهانی برای زوجین

بسیاری از مردان نسبت به نوع مکیدن آلت تناسلی خود توسط همسران ناراضی هستند، ممکن است شما در انجام این کار بسیار بی‌مهارت باشید و در عین حال خواهان دستیابی به بهترین رابطه جنسی دهانی می‌باشید. داشتن ناخن بلند و یا گاز گرفتن آلت تناسلی با دندان ا…
درک مفهوم ارگاسم

درک مفهوم ارگاسم

ارگاسم فرآینده جنسی باشکوهی است که در صورت داشتن رابطه جنسی از سوی بدن به ما ارزه می‌شود. ولی اگر کمبود خواب داشته باشید، رژیم غذایی ضعیف داشته باشید، سیگار بکشید، از دارو استفاده کنید و همچنین در شرایط جسمی مناسبی نباشید همگی بر روند توانایی شما ت…
چگونه می توان با همسر خود در مورد رابطه جنسی صحبت کرد؟

صحبت درباره رابطه جنسی با همسر

بیشتر افراد رازها، مشکلات و تنش‌های به خصوص خود را دارند و صحبت درباره رابطه جنسی به صورت مکرر موضوع بحث تمامی رسانه‌های اجتماعی می‌باشد، بیشتر از همه هیچ فردی دوست ندارد که خود را به عنوان شخصی ناآگاه در زمینه روابط جنسی بداند. مدیریت درست در ارتباطات…